اخبار
1395/11/28 11:06

#تکنولوژی: دوربین های حرارتی و نظارت تصویر

دوربین های حرارتی و نظارت تصویر

اطمینان یافتن ازدریافت تصویر در روز یک مطلب  مهم  در سیستم های نظارت تصویری است اما آنچه که درطول شب اتفاق می افتد نیز مطلب دیگر و یک دغدغه جداگانه در کنار آن شرایط آب وهوایی مانند مه ، باران و برف نیز مواردی هستند که بر مسائل موجود در سیستم نظارت تصویری اضافه می کنند. در راستای حل این معضلات ، همانطور که بازار و تکنولوژی سیستم های نظارت تصویری پیشرفته تر می گردند ، استانداردهای جدیدی نیز برای نظارت ۲۴ ساعته ابداع می شوند که تنها برای نیازهای روز به کار نمی روند بلکه این استانداردها ، نیازهای این صنعت را در نظارت شب نیز برآروده می سازند.

به منظور آنکه مشکلات رایج در تاریکی نیز مرتفع گردد ابزارهای زیادی ابداع شدند تا بتوانند امنیت کامل یک مجموعه را تامین نمایند . این ابزارها شامل ، حصارها یی که می توانند با سیستم های نظارت تصویری ترکیب شوند ، سیستم های RAFID) که مختصر ​Radio ​Frequency ​Intruder Detection است(گشت ها و دوربین های حرارتی استدوربین های حرارتی ابزار جدیدی هستند که توانسته اند  از مرزهای شرایط آب و هوایی متفاوت و تاریکی گذشته و برای سیستم های نظارت تصویری گامی باشند به سوی پیشرفت وتکامل. 

نحوه کارکرد این دوربین ها، دیدن انرژی ساتع شده از جسم است. دوربین های حرارتی ، تصاویر وابسته به اشعه قرمز و یا تشعشع گرمای جسم را تولید می نمایند.براساس تفاوت درجه حرارت بین اشیا، دوربین حرارتی  یک تصویر موجداری را دریافت می کند که کم ترین و کوچک ترین جزئیات می تواند دیده شود. این دوربین ها در شب و روز می توانند کارکنند.

اکثر دوربین های حرارتی دارای ردیاب uncooled Vanadium Oxide  ) اکسید وانادیوم سرد نشده ( هستند که نه تنها تصاویر با کیفیتی را در دوربین های حرارتی ایجاد می کند ، بلکه از آنجایی که شامل بخش های حرکتی نمی شود نیازی به نگهداری ندارد.

این دوربین ها دارای مزیت هایی از جمله : هشدار کامل، استفاده در روز و شب،  قابلیت کاردر شرایط آب و هوایی گوناگون، قابلیت دید در مه ، باران و دود ، عدم ازکارافتادگی ، نیاز به نگهداری کم، مصرف برق کم، قابلیت دید فراتر از موانع، قابل استفاده برای مصارف گوناگون اعم از نظامی ،صنایع هوایی ، شناسایی آلودگی ، آزمایشگاه های عملی  وغیره می باشند.

اگرچه دوربین های حرارتی نسبت به دیگر دوربین ها در سیستم نظارت تصویری هزینه بیش تری را به کاربران تحمیل می کند اما ، با استفاده از این دوربین ها ، نیازبه دوربین های کم تری برای پوشش محیط مورد نظر می باشد همچنین امور ساختمانی و تاسیسات شهری که برای اجرای کار لازم هستند به حداقل می رسند و در برخی موارد دوربین می تواند در زیر ساخت های موجود نیز به کار گرفته شود.علاوه بر این ، از آنجائی که دوربین های حرارتی تصویر شفافی را در تاریک ترین شرایط فراهم می سازند، دیگر نیازی به نصب تکنولوژی هایی مانند چراغ های مادون قرمز نیست ، همین امر تاحد زیادی هزینه های مازاد را کاهش می دهد.

باید به این موارد تولید هشدارهای کاذب کم تر را نیز اضافه نمود. هشدارهای کاذب از جمله مشکلات رایج در سیستم های نظارت تصویری محسوب می شوند اما دوربین های حرارتی این مشکل را به حداقل رسانده اند.


thermal footage

چالش های موجود برای ترکیب و همگرایی دوربین های حرارتی با سیستم های نظارت تصویری مرسوم

ورود دوربین های حرارتی به بازار سیستم های نظارت تصویری ،  به دور از چالش های تکنیکی ، قانونی و غیره نبوده است. صرف نظراز محدودیت های موجود مشکل دیگری که دوربین های حرارتی با آن مواجه هستند رزولوشن پائین تری است که نسبت به دیگر انواع دوربین ها دارا هستند. با این وجود ، از آنجائی که دوربین های حرارتی اغلب برای شناسایی به کارمی روند ، این مشکل در آنها بسیار مهم تلقی نمی شود.

یکی دیگر از مشکلات موجود برای این دوربین ها ، عدم وجود اپتیک های استاندارد است.هرنوع بهره گیری ازفاصله کانونی و یا میدان دید باید در کارخانه صورت بگیرد ودلیل مهمی که اپتیک ها و لنزهای معمولی مانند CS یا C مونت نمی توانند مورد استفاده قرار بگیرند این است که شیشه های عادی به طور کامل مانع تشعشع حرارتی  می شود.بنابراین سازندگان ترجیح می دهند بر دیگر قطعات و مواد تکیه نمایند. 

باید اذعان نمود که هرچه هزینه های مربوط به دوربین های حرارتی کاهش می یابد،روند پذیرش آنها در میان سیستم های نظارت تصویری بیش تر می شود و استفاده از آنها نیز بیش تر.دوربین های حرارتی می توانند در جاهایی که دوربین های معمولی سیستم های نظارت تصویری نمی توانند مناسب عمل کنند و بهره وری لازم را داشته باشند ، قدم به میدان گذاشته و کارایی مناسب و بهینه ای را از خود ارائه دهند.علاوه بر این ، آنها می توانند به عنوان یک آپشن و انتخاب در نواحی ای که به سختی می توان روشن نمود مورد استفاده قرار بگیرند. درکنار این موارد می توان نورافکن ها را نیز حذف نمود و در نواحی ای که از نورهای لیزر استفاده می شود این دوربین ها می توانند در مقابل نور به کار رفته بهترین کارایی را از خود ارائه دهند. با در نظر گرفتن این موضوعات و مزایایی که دوربین های حرارتی با خود به همراه دارند باید گفت ، جایگاه این دوربین ها در صنعت سیستم های نظارت تصویری نادیده گرفته و توجه چندانی به این بخش نشده است. اما با توجه به نیازهای روزافزون کاربران و بخش های مختلف صنعتی به این دوربین ها ، به تدریج روند استفاده از دوربین های حرارتی رو به افزایش رفته است .

منبع: سایت Novinilya.com

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :