واژه نامه

واژه نامه

Dictionary

یکی از معیارهای وضوح تصویر است که در HDTV استفاده می شود. 1080i برابر با وضوح تصویر 1080 × 1920 پیکسل بوده و i به معنی به کار گیری از روش اسکن تصاویر به صورت یک خط در میان (Interlace) است.

14080i

یکی دیگر از معیارهای تصویر است که در HDTV بوده که وضوح آن 1080 × 1920 پیکسل بوده ولی روش اسکن به صورت کامل می باشد.

1080p

یک نسبت دید در تلویزیون هاس استاندارد 4:3 است اما این نسبت در تلویزیون های عریض (wide) 16:9 است. فیلم ها و تصاویری که با نسبت 16:9 تصویر برداری شده اند بهتر است با نمایشگرهای wide نمایش داده شوند.تعداد زیادی از DVD ها هر دو فرمت 16:9 و 4:3 را دارند اما تنها تصویر ضبط شده ای که با 16:9 تصویر برداری شده به طور کامل قابل مشاهده می باشد و تنها شاید بخشی از تصاویر با فرمت 4:3 قابل مشاهده می باشد. این مسئله به عنوان pan& scan شناخته می شود و در قسمتی از نمایشگر شمار خ می دهدکه در آن بیشتری حرکت وجود دارد. فیلم های letter box, wide screen را در نمایشگرهای 4:3 به صورت نرمال نمایش می دهند.

16:9

یک مدل ساخت شبکه کامپیوتری به مانند LAN, WAN

3G

به نسبت دید نمایشگرهای استاندارد4:3 گفته میشود، اگر به یک نمایشگر استاندارد نگاه کنید تقریبا مربعی چهار گوش می بینید. 4:3 به معنی 4 واحد طول در 3 واحد عرض است. در دهه های گذشته با این استاندارد تولیدات بسیاری شده، صنعت تلویزیون از استاندارهای آکادمیک برای تلویزیون استفاده های زیادی می کند.

4:3

وضوح یا رزولوشن تصویر که در سیستم PAL 576× 704 پیکسل می باشد.

4CIF

معیاری جهت وضوح تصاویر HDTV می باشد، که وضوح آن برابر با 720× 1280 پیکسل بوده و اسکن تصاویر به صورت یک خط در میان I یا کامل P است.

720i/p

محدوده ای از استاندارهای IEEE که عملکرد آن شبکه اینترنت بی شیم را تحت پوشش قرار می دهد.

802.11

A

 

در لغت به معنای عدم دقت هندسی در سیستم های اپتیکی است. اما در سیستم های دوربین مدار بسته زمانی که خروجی تصویر به دست آمده از لنز با اصل تصویر متفاوت باشد، اصطلاحاً Aberration وجود دارد، یکی Chromatic Aberration (اعوجاج رنگی) که به علت تفاوت طول موج رنگ های مختلف نور است و دیگری Monochromatic aberration که اعوجاج ناشی از یک رنگ نور می باشد.

Aberration

جریان متناوب

AC

تشخیص فعالیت، برای تشخیص حرکت در میدان دید دوربین به کار می روند.

Activity detection

جریان های مستقیم/ جریان متناوب

AC/DC

معمولاً به مبدل های آنالوگ، دیجیتال اطلاق می شود.

A/D (AD)

Analog-to-digital مبدل آنالوگ به دیجیتال یا تبدیل کننده سیگنال الکتریکی به بیت، معمولا نخستین بخش از یک وسیله الکترونیکی است است که سیگنال ها را برای پردازش به فریم دیجیتال آماده می سازد سیگنال می تواند ویدئو، صدا، اطلاعات کنترلی و سیگنال ارتباطی باشند.

ADC

Automatic Gain Control کنترل خودکار بهره ولتاژ، در دوربین این مدار از سیگنال صوتی یا تصویری خروجی نمونه برداری کرده سپس با استفاده از فیدبک بین ورودی و خروجی، میزان ورودی را با مقدار نمونه برداری شده مقایسه و سپس در صورت داشتن اختلاف بین ورودی و خروجی سطح ولتاژ ورودی را به سطح استاندارد می رساند.

AGC

ورودی و خروجی آلارم

Alarm I/O

Automatic Light Control کنترل اتوماتیک نور قطعه الکترونیکی در لنزهای Auto Iris، که وظیفه تنظیم نور پس زمینه در تصویر برداری را دارد.

ALC

در مخابرات به هنگام تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال اگر سرعت نمونه برداری صحیح نباشد امکان تداخل فرکانسی چندین نمونه به وجود می آید که آن را Aliasing می گویند و برای کاهش آن از فیلتر پایین گذر می توان استفاده کرد. اما در سیستم دوربین مدار بسته در تصاویر گرفته شده از دوربین ها با سنسور تصویر برداری CCD هنگامی که از تعداد زیادی خطوط عمودی بسیار نزدیک به هم با فرکانس بالا تصویر گرفته، این رخداد که به طور موج دار(Moire patterning) نیز مرسوم است به وجود می آید.

Aliasing

این قابلیت برای تولید اطلاعات متنی که در شرایط نرمال برای نمایش بر روی تصویر اضافه می شود، کاربرد دارد. این پارامتر می تواند از یک یا دو ویژگی تا نمایش کامل متن را شامل شود. این قبیل مولدها از پالس های سنکروه سیگنال ویدئویی ورودی به عنوان وضعیت جاسازی متن استفاده می کنند که بدین معنی است که اگز سیگنال ویدئویی کیفیت ضعیفی داشته باشد متن نیز دارای ثبات و کیفیت پایینی است.

Alphanumeric Video Generator

(also text inserter)

ماکزیمم مقدار دامنه سیگنار

Amplitude

سیگنالی که مقدار آن به صورت پیوسته با زمان تغییر می کند.

Analog signal

دوربین های با خروجی آنالوگ، در این دوربین ها تصاویر به صورت سیگنال الکتریکی از طریق کانکتور BNG و کابل کواکسیال انتقال می یابند.

Analog Camera Out put

Automatic number Plate Recognition ، سیستم تشخیص اتوماتیک پلاک خودرو، قابلیتی در برخی سیستم های مدار بسته که به کمک پردازشگرهای تصویری امکان شناسایی پلاک خودرو را فراهم می آورد.

ANPR

موسسه استاندارد ملی ایالات متحده.

ANSI

دستورات و عملکرد بکار گرفته شده، جهت حذف و یا کاهش اثرات نامطلوب ایجاد شده در تصاویر که به سبب نمونه برداری ناصحیح ایجاد شده است(با روش هایی مانند Smoothing و یا Filtering).

Anti aliasing

میزان باز شدن لنزها که شدت نور ورودی به سنسور تصویر پردازی را تنظیم می کند. میزان و اندازه این باز شدن توسط تنظیمات دیافراگمدوربین کنترل می شود با افزایش تعداد (F/2,8F/1,8/F/1/4) F-Stop و یا غیره)، نور کمتری مجاز به ورورد به سنسور تصیر پردازی می گردد.

Aperture

واحد اندازه گیری شدت نور برای لومیناس اندازه گیری شده که به جای واحد Candela استفاده می شود. Lumens جهت اندازه گیری شار روشنایی یک منبع استفاده می شود.

Apos tilb

ذخیره off-line به صورت دراز مدت، در سیستم های دیجیتال، تصاویر عموماً بر روی برخی هارد دیسک ها، نور مغناطیسی، فلاپی، دیسک یا کارتریج ذخیره می شوند.

Archive

Address Resolution Protocol پروتکل آدرس دهی وضوح تصویر.

Arp

کدهایی برای مبادله اطلاعات بر اساس استاندارد آمریکایی، مجموعاً 128 کاراکتر هستند که شامل حروف لاتین، اعداد، سمبل های خاص، 32 کد کنترلی است که توسط یک عدد باینری 7 بیتی نمایش داده می شود از این رو یک انکودر ASCLL می تواند در یک بایت از حافظه کامپیوتر ذخیره شود.

ASCII

نسبت اندازه تصویر، نسبت طول و عرض صفحه نمایش، TV یا پرده سینما است. نسبت اندازه تصویر صفحه نمایش در تلویزیون ها امروزه 4:3 است که به معنی چهار واحد طول در 3 واحد عرض می باشد. بنابراین فرمت نمایش فیلم ها بر اساس این استاندارد تنظیم می شود. امروزه با تعریف و ظهور فرمت های جدید تلویزیون نسبت های اندازه تصویر 16:9 نیز پیشنهاد شده است.

Aspect ratio

لنزی با سطح غیر کروی است، چنین لنزهایی هزینه بیشتر و ساخت مشکل تری برای سازندگان دارد ولی نسبت به لنزهای کروی دارای مزیت های مانند قابلیت تمرکز ساختن دسته نورهای موازی ورودی به لنز، در نقطه کانونی آن است.

A spherical lens

تیرگی موجود در پیش زمینه و پس زمینه تصویر.

Astigmatism

چناچه سیگنال های تصویر با یکدیگر همزمان نباشند، را آسنکرون یا غیر همزمان گویند. یک سیگنال آسنکرون به عنوان سیگنال مرجع به دوربین داده می شود که باعث همزمانی تمامی دستگاه ها گردد.

Asynchronous

Asynchronous transfer mode یک روش سوئیچینگ و انتقال که در آن اطلاعات صدا، تصویر، متن و ... به صورت یک بسته 53 بایتی جهت انتقال تبدیل می گردد.

ATM

تضعیف دامنه موج یا سیگنال تصویر، واحد اندازه گیری این پارامتر بر حسب دسی بل(dB) است.

Attenuation

مداری که تضعیف دامنه سیگنال الکترونیکی را بدون مطرح کردن اعوجاجات فرکانسی یا فازی انجام می دهد.

Attenuator

Auto Tracking White Balance قابلیتی در دوربین های خودکار با هر تغییر نوری در محیط عمل تنظیم نور سفید را انجام می دهد، با این تنظیم هر رنگ در هنگام نمایش در هنگام نمایش به رنگ واقعی خود نشان داده می شود گاهی AWB و ATW با یکدیگر اشتباه گرفته شود.

ATW

مشخص کننده نوع تکنیک فشرده سازی صدا.

Audi Format

مشخص کننده نوع روش ضبط صدا در سیستم مدار بسته بوده که می تواند به صورت یک یا دو طرفه باشد.

Audio Record

سیگنال صوتی.

Audio signal

مشخص کننده قابلیت ارسال صدا توسط دوربین بوده که میتواند به صورت یک یا دو طرفه باشد.

Audio Support

یک روش خودکار برای تغییر میزان باز بودن دریچه ورودی لنز در پاسخ به تغییرات روشنایی.

Auto iris (AI)

Adjustable White Balance تنظیم رنگ سفید در دوربین ها با فشردن یک دکمه.

AWB

معیار اندازه گیری قطر سیم به صورت لگاریتمی بر اساس سطح مقطع سیم در استاندارد آمریکایی را گویند، در این روش اعداد کوچکتر AWG به مفهوم ضخامت بالاتر سیم است.

AWG

هرگونه پردازش و تحلیل تصاویر به صورت هوشمند که شامل شمارش افراد یا جهت حرکت افراد یا پلاک خوانی و... می باشد

Analytics

B

 

Black /white سیاه و سفید

B/W

روند تنظیم موقعیت فیزیکی لنز و سنسور تصویر پردازی

Back- Focus

تهیه نسخه پشتیبان، در سیستم های مدار بسته به دلیل کم بودن فضای هارد و امکان پاک شدن تصاویر و یا جهت داشتن فیلم دوربین خاص و یا کلیه دوربین ها، در زمان مشخص می توان از اطلاعات ضبط شده روی هارد دیسک کپی گرفته و یک نسخه پشتیبان تهیه کرد.

Backup

دکمه ای در سیستم های صوتی و تصویری جهت عقب بردن فیلم یا صدای ضبط شده استفاده می شود.

Backward

سیگنال متعادل، در CCTV این اصطلاح به نوعی از انتقال سیگنال از طریق کابل زوج به هم تابیده (Twisted pair) اطلاق می گردد.

Balanced signal

وسیله ای است جهت تبدیل کابل کواکسیال غیر متعادل به متعادل.

Balun

پهنای باند فرکانسی، محدوده کامل فرکانس هایی در یک مدار یا سیم الکترونیکی که با حداقل ائتلاف سیگنال عمل می کند که معملاً با اندازه گیری نقاط کوچکتر از 3dB تعیین میگردد. در سیستم های PAL پهنای باند حداکثر فرکانس قابل مشاهده را تا MHz5,5 و درMHz 4,2 محمدود می کند.

Bandwidth

سرعت انتقال اطلاعات که معادل با bit/s است یک Baud معادل با تعداد بیت ها در هر ثانیه است در هر شرایطی که هر سیگنال دقیقاً 1 بیت را بیان کند باید نرخ Baud برای دو وسیله که با یکدیگر ارتباط دارند یکسان باشد.

Baud

Bit Error Rate، نرخ خطای بیت نسبت بیت های دریافتی دچار نقص به مجموعه بیت های ارسال شده که به عنوان معیاری برای اغتشاشات ناشی از نویز در یک جریان بیتی استفاده می شود.

BER

فرمت ضبط ویدئویی خانگیSony.

Bet Amax

سیستمی مبتنی بر فضای دو گانه 1،0 در سیستم های کامپیوتری 1 عددی باینری جهت نشان دادن دو سطح ولتاژ یا جریان متناوب استفاده می شوند که یکی معادل 1 و دیگری صفر خواهد بود.

Binary

یک سیگنال شامل دامنه وضعیت مثبت و منفی و یا وضعیت صفر.

Bipolar

واحد عدد باینری.

Bit

توصیف پیکسل به پیکسل تصویر، هر پیکسل یک المنت مجزا محسوب می شود همچنین فرمت ذخیره تصاویر غیر فشرده در کامپیوتر است.

(BMP) Bitmap

تعداد بیت ها در ثانیه (b/s = بیت ها در هر ثانیه) معادل با پهنای باند در سیستم های دیجیتال است.

Bit rate

بخشی از سیگنال ویدئویی نزدیک به سطح سنکرون اما اندکی بالاتر

(معمولاً محدوده بین 20mv-50mv) که جهت تشخیص و تمایز از سطح Blanking بکار می رود. از منظر الکترونیکی بخش های سیاه تصویر را نشان می دهد با توجه به اینکه بخش سفید معادل 7،0 ولت از سطح سنکرون است.

Back level

شروع اطلاعات سیگنال ویدئویی در فرم موج سیگنال، این نقطه یک مرجعی بصورت صفر ولت است که 300mv بالاتر از پایین ترین بخش پالس های سنکرون قرار دارد. همچنین این سطح به عنوان یک مبنا شناخته می شود. و سطحی از سیگنال ویدئویی است که محدوده اطلاعات تصویر را از محدوده اطلاعات سنکرون مجزا می سازد.

Blanking level

Black Light Compensation جبرانساز نور پس زمینه، یکی از اختلالات در تصویر برداری دوربین مدار بسته وجود دارد نور متضاد یا اضافی در پس زمینه موضوع تصویر برداری است.

BLC

استاندارد انتقال اطلاعات به صورت بی سیم.

Bluetooth

کانکتور(Bayonet –Neil – Councilman) معروفترین کانکتور در CCTV و TV جهت انتقال سیگنال های ویدئویی.

BNC

ابزار ارتباطی انتقال اطلاعات هوشمند که توانایی اتصال و فرستادن بسته های اطلاعاتی بین شبکه های هگن را دارد.

(Net Work) Bridge

در سیگنال های ویدئویی PAL و NTFS اطلاعات مربوط به روشنایی تصاویر را گویند، کنترل روشنایی بخشی از تنظیماتsetup سیستم است.

Reference. B hack level) (B luck

Brightness

به عنوان مرجعی برای ایجاد رنگ تصویر استفاده می شود.

Burst

در ساختار کامپیوتر یک مسیر که اطلاعات روی آن از میان قطعات مختلف سیستم عبور می کنند و دارای ارتباطی با هر جزء می باشد.

Bus

هر هشت بیت تشکیل دهنده یک بایت می باشد.

Byte

C

 

طراحی کردن با کمک نرم افزارهای کامپیوتری

CAD

ابزاری کنترلی در انواع دوربین ها که برخی از این ویژگی ها عبارتند از کنترلPTZ، بزرگنمایی دیجیتال، دسترسی به منوی دوربین از راه دور و ...

Camera Control

واحد اندازه گیری شدت روشنایی CANDELA می باشد به صورت تقریبی معادل میزان انرژی روشنایی تولید شده توسط یک شمع عادی است.

,CD,CANDELA

شبکه های محلی تلویزیونی.

CATV

رنجی از فرکانس های ماکرویو، بین GHZ 4،2 3،7 که غالباً بری ارتباطات ماهواره استفاده می شود.

C-Band

charge couple device یکی از انواع سنسورهای تصویر پردازی در دوربین ها.

CCD

استاندارد بین المللی اروپا در زمینه سیستم های تلویزیونی.

CCIR

closed circuit television سیستم تلویزیون مدار بسته.

CCTV

دوربین سیستم دوربین مدار بسته.

CCTVCamera

گواهینامه و استاندارد تخصصی و مرتبط با سیستم مدار بسته.

CCTV Certificate

Close circuit video equipment تجهیزات ویدئویی مدار بسته.

CCVE

Compact disk دیسک فشرده جهت ذخیره اطلاعات.

CD

CORROLATED DOUBLE SAMPLING تکنیکی در ایجاد ترکیب رنگ در بعضی از دوربین های CCD.

CDS

حافظه فقط خواندنی.

CD-Rom

یک مدار مجتمع، به سنسورهای تصویر پردازی چیپ ست هم می گویند.

Chip

اطلاعات رنگی یک سیگنال ویدئویی.

Chrominance

رزولوشن یا وضح تصاویر به اندازه 288 × 352 پیکسل در سیستم های PAL می باشد.

CIF

کابل هم محور، از این کابل جهت انتقال تصویر با پهنای باند بزرگ استفاده می شود. توسط این کابل می توان تصاویر را حداکثر تا فاصله 600 متر بدون نیاز به تقویت کننده و بسته به نوع کابل کاربردی انتقال داد.

Coaxial cable

سیگنال ویدئویی که شامل پالس سنکرون کننده افقی، پالس سنکرون کننده عمودی و پالس مساوی کننده(بدون هیچ مقدار اولیه) می باشد که جهت همزمانی اسکن ها استفاده می شود.

Composite sync

نشان دهنده تکنیک و روش فشرده سازی تصاویر، صدا و ... در تجهیزات سیستم دوربین مدار بسته می باشد و لازم به ذکر است که روش فشرده سازی تصاویر خود بر دو نوع فشرده سازی عکس (image) و فیلم (video) تقسیم بندی می گردد.

Compression

(سیگنال ویدئویی کامپوزیت) سیگنالی که در آن اطلاعات تصویر شامل رنگ و روشنایی می باشد.

سیگنال لومیناس با عنوان Y، اطلاعات سیگنال ویدئویی در مورد روشنایی تصویر را ارائه می کند.

سیگنال کرومینالس با عنوان C، اطلاعات رنگ را ارائه می کند.

Composite video signal

لنز مقعر(کار): لنزی که دارای فاصله کانونی منفی است و فاصله کانونی آن مجازی است و اجسام را کوچکتر نشان می دهد.

Concave lens

در لغت به معنای پیکره بندی است، در سیستم مدار بسته به نحوه دسترسی به تنظیمات و منوی تجهیزات اشاره می کند، این روش ها می تواند از طریق نرم افزار خاص، Web و ... صورت پذیرد.

Configuration

کنتراست، تفاوت روشن ترین و تاریک ترین قسمت تصویر است و معمولاً به صورت یک نسبت تعریف می شود.

Contrast

کنتاکت و رله های ورودی در سیستم مدار بسته که می تواند برنامه پذیر یا غیر برنامه پذیر باشد به عنوان مثال میتوان خروجی یک چشمی الکترونیک سیستم اعلان سرقت را به عنوان ورودی به DVR متصل نمود، از این رو با کوچکترین حرکتی دوربین شروع به نمایش تصویر آن مکان می نماید.

Contact IN

کنتاکت و رله های ورودی در سیستم مدار بسته که می تواند برنامه پذیر یا غیر برنامه پذیر بوده و به صورت NO و NC تعریف می شود. به عنوان مثال میتوان به وسیله این کنتاکت در شرایط اص نورافکنی را روشن کرد.

Contact OUT

لنز محدب (کوژ): لنزی که دارای فاصله کانونی مثبت است و فاصله کانونی آن حقیقی است و اجسام را بزرگتر نشان می دهد که معمولاً به آن ذره بین می گویند.

Convex lens

واحد پردازش مرکزی در سیستم کامپیوتری.

CPU

نوعی تداخل با تاثیری متقابل سیگنال ها که بر اثر انتقال ناخواسته سیگنال از یک مسیر به مسیر مجاور روی می دهد مانند خاصیت هم شنوایی در سیستم مخابرات.

Cross talk

استانداردی جهت نصب لنز بر روی دوربین می باشد که مطابق این استاندارد فاصله سنسور تصویر برداری تا فاصله کانونی لنز 17،526 میلیمتر است.

C- Mount

یک استاندارد جدید برای نصب لنز می باشد، از نظر فیزیکی مانند استاندارد C- mount می باشد که فقط فاصله سنسور تصویر برداری تا فاصله کانونی لنز به 12،5 میلیمتر کاهش پیدا کرده است. در این صورت سایز لنزها کوچکتر، فشرده و ارزان می شود. لنزهایی با استاندارد CS, Mount فقط برای دوربین ها CS, Mount استفاده شوند.

CS- Mount

رابطی برای تبدیل دوربین ها CS, Mount به C, Mount استفاده می شود تا از لنزهای C, Mount استفاده شود.

CS- To-C- Mount adaptor

Composite Video Bar Signal مانیتور آنالوگ، در پخش تلویزیونی این اصطلاح به سیگنال ویدئویی که شامل اطلاعات رنگ و سیگنال سینک باشد نیز گفته می شود.

CVBS

D

 

رزولوشن یا وضوح تصاویر به اندازه 576×720 پیکسل در سیستم های PAL می باشد.

D1

تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ.

D/A

از جدیدترین مدل دوربین های مدار بسته بوده که دارای دو آستانه نوری در حالت رنگی و سیاه و سفید می باشد، که مهمترین حسن آن تصویر مناسب سیاه و سفید در حداقل نور به ویژه شب می باشد.

(D/N) Day/ Night

اصطلاحی در دوربین های با نشت سیگنال از سنسور تصویرپردازی CCD در زمان کم یا عدم وجود نور که ایجاد نویز تاریکی (dark noise)می کند.

Dark current

نوری که ناشی از جریان تاریک (Dark current) می باشد.

Dark noise

نرخ ارسال اطلاعات یا تعداد بیت یا بایت های ارسالی در یک ثانیه.

Data rate

نسبت لگاریتمی دو سیگنال یا مقدار آن که معمولاً به توان اشاره دارد و گاهی اوقات هم به ولتاژ و جریان اشاره دارد. زمانیکه توان محاسبه می شود لگاریتم در 10 ضرب می شد در حالیکه برای جریان و ولتاژ در 20 ضرب می شود.

(Decibel)dB

Direct Broad cats satellite پخش مستقیم از ماهواره به مصرف کننده ها، که معمولاً از یک دریچه آنتن کوچک استفاده می شود.

DBS

Direct current جریان مستقیم یک سو.

DC

دستگاهی برای رمز گشایی

Decoder

از بین بردن خاصیت مغناطیسی.

Degauss

یک خط انتقال واقعی یا ساختگی برای ایجاد یک موج یا سیگنال تاخیر برای یک زمان خاص

Delay Line

وسیله ایی که سیگنال های صوتی و ویدئویی را از فرکانس های کریر جدا می کند.

Demodulator

عمق میدان دید، منطقه ای در جلو و پشت کانون لنز که در صحنه مشخص تر (حادتر) است.

عمق میدان با کاهش فاصله کانونی افزایش می یابد، در واقع فاصله کانونی کوتاه تر عمق میدان پهن تر می باشد.

Depth of field

نارسانا

Dielectric

سیگنال دیجیتالی

Digital signal

خاصیت بزرگنمایی تصاویر به صورت دیجیتال، توسط دوربین یا مراکز کنترل سیستم مدار بسته.

Digital zoom

استاندارد آلمانی در سیستم های الکترونیکی.

DIN

Digital Image Stabilizer خاصیتی در دوربین ها که با استفاده از آن لرزش تصویر ناشی از حرکت باد و ... از بین برود و در نتیجه فضای اشغال شده جهت ضبط تصاویر در هارد کاهش می یابد.

DIS

صفحه نمایش

Display

وضوح تصویر در حالت نمایش زنده یا ضبط شده تصاویر.

Display Resolution

مشخص کننده ابعاد سیستم که بر مبنای طول و عرض و ارتفاع بیان می گردد.

Dimension

Digital micro- mirror device یک چیپ ست برای وارونه سازی تصویر به صورت دیجیتالی.

DMD

Dick operating system نرم افزاری که کامپیوتر به وسیله آن با سخت افزار ارتباط برقرار می کند.

DOS

فاصله میان نقاط روی یک صفحه نمایش بر حسب میلیمتر می باشد، هر چه نقاط کوچکتر باشند بهتر است چون نقاط بیشتری آشکار شده و وضوح تصویر بهتری دارند. برای داشتن یک وضوح تصویر بالا باید فاصله میان نقاط کمتر از 3،0 میلیمتر باشد.

Dot pitch

Digital signal processing قسمتی از یک مدار الکتریکی که سیگنال دیجیتال را پردازش می کند.

DSP

یک روش در انتقال تصاویر تحت شبکه بوده که اجازه می دهد کیفیت تصویر ضبط شده در محل با کیفیت تصویر منتقل شده متفاوت باشد به عنوان مثال اگر مشخصات تصویر ضبط شده

Dual stream

سیستم ارتباطی که اطلاعات را در هر دو طرف انتقال می دهد سیستم Duplex نامیده می شود. در سیستم مدار بسته Duplex معمولاً برای نوعی مالتی پلاکسر تعریف می شود که دو عمل ضبط و نمیش زنده را به صورت همزمان انجام می دهد. همچنین می تواند انتفال دو طرف اطلاعات بین سوئیچر ماتریس و درایو PTZ هم باشد.

Duplex

یک استاندارد برای ضبط سیگنال دیجیتال بر روی ضبط کننده های ویدئویی VHS.

D-VHS

Moni digital video روشی که می تواند صدا و تصویر را به صورت دیجیتالی روی یک کاست کوچک ضبط کند.

DV-Mini

تفاوت بین کمترین و بیشترین شدت روشنایی که سیستم می تواند نشان دهد.

Dynamic range

E

 

Enhanced (Extended) definition television سیستم تلویزیون با وضوح تصویر افزوده شده در این سیستم از اسکن کامل (progressive) جهت انتقال در سیستم PAL با وضوح 576p استفاده می کند.

EDTV

تعداد پیکسل های موثر که اساسی ترین نقش را در وضوح تصویر دارد.

Effective pixel

(electronic industry asoociation) انجمن الکترونیک صنعتی، که استانداردهای تلویزون را در آمریکا و ژاپن و کانادا بر مبنای اسکن اینترنتی 525 تعیین میکند.

EIA

Electronic news gathering camera اخبار الکترونیکی انجمن کارخانه های سازنده دوربین.

ENG Camera

امکان نمایش نرم افزاری دوربین ها روی نقشه گرافیکی.

DMAP

حافظه پاک شدنی و فایل برنامه ریزی فقط خواندنی، چیپ الکترونیکی در بسیاری از محصولات CCTV، برای ذخیره استفاده می شود.

EPROM

یکی از تکنولوژی های شبکه داخلی (LAN) که برای اتصال کامپیوترها، پرینتر و... استفاده می شود. اترنت بر روی زوج سیم و کابل کواکسیال تا سرعت Mbps10 عمل می کند. لازم به ذکر است که این تکنولوژی وضعیت سیم کشی و استاندارهای سیگنالینگ در لایه فیزیکی را معین می کند.

Equalizer

مجموعه قوانینی که به نحوه ارتباط ایستگاه های کاری در لایه های مختلف شبکه (Ethernet) LAN می پردازد.

Ethernet

ارسال آلارم از طریق مراکز کنترل یا دوربین در صورتوقوع پیشامد خاص مانند تغییرات ناگهانی نور محیط، تغییر، حرکت و ...

ETHERNET PROTOCOL

بر اساس شرایط یا پیشامدهای تعریف شده برای دوربین ها و مرکز کنترل مانند حرکت یک شی این آلارم به مرکز کنترل ارسال و شروع به ضبط تصویر می نماید.

EVENT ALARM

در صورت کمبود فضای هارد داخلی مراکز کنترل از هارد خارجی استفاده می شود.

EVENT RECORDING

به معنای همزمانی کلیه تجهیزات یک سیستم از طریق یک منبع خارجی می باشد.

EXTERNAL HDD

به معنی همزمانی کلیه تجهیزات یک سیستم از طریق یک منبع خارجی می باشد.

EXTERNAL synchronization

فناوری ای که لرزش و تکان تصاویر را به حداقل ممکن رسانده و تصاویری با وضوح و کیفیت بالا ارائه می دهد.

EIS

F

 

Federal Communications Commission انجمن ارتباطات ایالات متحده آمریکا.

FCC

تکنولوژی که سیگنال های الکتریکی را به صورت پالس نوری انتقال می دهد.

Fiber option

کابل هایی از جنس شیشه که سیگنال الکتریکی را به نور تبدیل شده بر اساس خاصیت بازتابش نور انتقال می دهند.

Fiber optic cable

تعداد نصف خطوط فریم را گویند، در سیستم CCIR/PAL هر فیلد شامل 312،5 =2/625 خط و در سیستم EIA/NTSC هر فیلد شامل 262،5 = 2/525 خط می باشد، در سیستم CCIR/PAL تعداد فیلد ها 50 عدد و در سیستم EIA/NTSCتعداد فیلدها 60 عدد در ثانیه است.

Field

دستگاهی که ئیتای دیجیتال را به خروجی فیلم تبدیل می کند.

Film recorder

مداری الکترونیکی به منوظر خاصی مانند حذف فرکانس های ناخواسته ، نویز، و ... کاربرد دارد. اما در سیستم مدار بسته فیلترها در دوربین ها جهت جداسازی رنگ های اصلی و یا در روی لنز جهت تنظیم نور، کاهش اثر نور مزاحم و یا افکت های تصویری کاربرد دارد.

Filter

لنزی با فاصله کانونی ثابت.

Fixed focal lengh lens

اندازه حجم عکس ضبط شده روی هارد.

File size

در لغت به معنای سوسو زدن و لرزیدن می باشد اما در سیستم های تلویزیون به معنای نوعی اعوجاج تصاویر که ناشی از پالس سینک عمودی می باشد. در این حالت تصویر دارای لرزش می باشد.

Flicker

در لنزهایی با Iris قابل تغییر، ماکزیمم مقدار باز شدن لنز برابر نسبت فاصله کانونی لنز به ماکزیمم قطر دریچه لنز می باشد در این حالت تصویر دارای لرزش می باشد.

F-Number

فاصله کانونی لنز بین مرکز لنز و نقطه همگرایی است.که نقطه همگرایی بای روی سنسور تصویر برداری قرار گیرد. فاصله کانونی بر حسب میلیمتر می باشد و با زاویه دید نسبت عکس دارد.

Focal lens

وسیله ای برای تنظیم فاصله کانونی لنز که توسط آن اشیا از فواصل مختلف به راحتی قابل نمایش هستند.

Focusing control

واحد روشنایی نور که اغلب در اصطلاحات CCTV آمریکایی به کار برده می شود.

Foot- candela

(field per second f/s)

Fps

(frame per second f/s)

FPS

فریم از ترکیب خطوط در سیستم های تلویزیون به وجود می آیدکه در سیستم CCIR/PALاز ترکیب 625 خط و در سیستمEIA/NTSC از ترکیب 525 خط یک فریم ساخته می شود. به منوظر دستیابی به تصویر زنده سیستم 25PAL فریم بر ثانیه و سیستم 30NTSC فریم بر ثانیه می باشد.

Frame

سرعت انتقال در تصاویر که بر مبنای تعداد فریم ارسالی در هر ثانیه بیان می گردد.

Frame Rate

وسیله الکترونیکی که فریم های تصویر ویدئویی را شماره گذاری و ذخیره می کند. مالتیپکسرها، کواد، DVR و حتی برخی از دوربین های رنگی نیز دارای frame store می باشند.

Frame Store

نام دیگر مولتی پلکسر ساده است.

Frame Switcher

فرکانس، بسامد یا تواتر، عبارت است از تعداد تکرارهای یک موج یا سیگنال الکتریکی در واحد زمان واحد فرکانس هرتز(سیکل بر ثانیه) می باشد و در سیستم های تلویزیونی فرکانس دارای دو مقدار افقی و عمودی است.

Frequency

File Transfer protocol پروتکل انتقال فایل که در شبکه های کامپیوتری کاربرد دارد.

FTP

نمایش تمام صفحه

Full Screen

G

 

هر گونه افزایش(تقویت) یا کاهش(اتلاف) توان سیگنال الکترونیکی خروجی نسبت به ورودی که معمولاً با واحد دسی بل سنجیده می شود.

Gain

این مشخصه برای تصحیح اختلاف بین پاسخ خطی دوربین و پاسخ غیر خطی مانیتور تعریف می شود. مثلاً مقدار نمایی گاما برای مانیتور تک رنگ 2،2 است، لذا دوربین باید روی عکس 2،2 (2، 2/1) یعنی 0/45 تنظیم شود.

Gamma

کل تعداد رنگ هایی که می توانند روی صفحه نمایش یک کامپیوتر نشان داده شوند.

Gamut

Giga byte یک واحد کامپیوتری که شامل هزار میلیون بایت می باشد. مقدار واقعی آن 1،073،741،824 بایت است.

GB

Giga Hertz یک میلیون سیکل در ثانیه.

GHz

Ground زمین الکترونیکی.

GND

Group of picture در فشرده سازی تصاویر MPEG استفاده می شود.

GOP

مقیاسی برای سایه زنی شامل سایه های سیاه و سفید که معمولاً شامل 10 پله است.

Gray scale

تداخل ناخواسته در انتقال سیگنال الکترونیکی که از کابل مسی شیلد دار که نتیجه جریان زمین است، ناشی می شود و زمانی بوقوع می پیوندد که سیستم بیش از یک زمین دارد.

Gruond loop

Graphical user iterface رابط گرافیک کاربر،در سیستم های مدار بسته جهت فراخوانی دوربین ها از طریق پلان یا نقشه مکان مورد نظر به کار برده می شود.

GUI

دربان هوشمند(به عنوان مثال ثبت ورود خروج افراد یا ماشین ویا زوم خودکار هنگام ورود و خروج و.....)

Gatekeeper

H

 

استاندارد فشرده سازی تصاویر ویدئویی و با سایز تصاویر CIF کار می کند معمولاً از این روش فشرده سازی در سیستم های تلفنی دیجیتال ISDN جهت انتقال تصاویر با نرخ 64kb/s استفاده می شود.

H.261

این استاندارد نسخه پیشرفته تر H.261 می باشد و با این استاندارد نرخ انتقال اطلاعات بهبود داده یعنی به کمتر از 64kb/s در محدوده استاندارد H0320 می رساند.

H.263

جدیدترین نوع فشرده سازی تصاویر ویدئویی که تصاویری با کیفیت بسیار بالا در حد عملکرد سیستم های HDTV ارائه می دهد.

H.264

یک نوع حسگر CCD است که طرح لایه ای دارد و سطح نویز در آن بسیار پایین است.

HAD

Hard Disk Drive وسیله مغناطیسی جهت ذخیره اطلاعات دیجیتالی در کامپیوتر و تجهیزات الکترونیکی که اطلاعات دیجیتالی را پردازش می کند.

HDD

یکی از روشهای انتقال اطلاعات صوتی دو طرفه می باشد که امکان انتقال همزمان صدا را ندارد.

Haif Duplex

High Definition Televesion یکی از جدیدترین استانداردهای تلویزیون دیجیتال با وضوح تصویر بسیار بالا به صورت 1920 ×1080 یا 1280×720 پیکسل با روش اسکن تصاویر یک در کیان (I) یا کامل (P) می باشد و نسبت پیکسل های پخار به ارتفاع آن نیز 16،9 می باشد که با و نام گذاری می شود.

HDTV

تجهیزات الکترونیکی در ابتدای کابل سیستم های تلویزیون می باشد که شامل آنتن، ایستگاه زمینی، پیش تقویت کننده ها، مبدل فرکانسی، در مدولاتورها، تجهیزات مربوطه می باشد.

Headend

روشی برای ضبط اطلاعات ویدئویی بر روی نوار ویدئویی که معمولاً در سیستم VCR استفاده می شد.

Helical scan

پترن و طرحی توسط سیگنال ویدئویی بر روی مانیتور رنگی ایجاد می شود.

Herringbone

واحد فرکانس که تعداد نوسانات در هر ثانیه را بیان می کند.

Hetz

High Ligh compensation قابلیتی در دوربین ها که نقاط پر نور را معکوس و به صورت سیاه نشان می دهد که با استفاده از این قابلیت نمایش نقاط کم نور بهبود می یابد.

HLC

زاویه دید افقی برابر با عرض قابل مشاهده توسط دوربین می باشد. زاویه دید با فاصله کانونی نسبت عکس دارد یعنی با افزایش فاصله کانونی، زاویه دید کاهش(Wide) و با کاهش فاصله کانونی، زاویه دید افزایش (Tele) می یابد.

Horizontal Angle Of View

این سیگنال از تقسیم حامل فرعی به 5،227 قسمت به دست می آید. این سیگنال در دوربین ها و مانیتورها برای تعیین ابتدای هر خط افقی استفاده می شود.

Horizontal Drive

میزان وضوح و شفافیت تصویر را مشخص می کند و بیانگر تعداد خطوط افقی تصویر بوده و این مقدار معمولاً در دوربین ها و نمایشگرهای مختلف متفاوت است، لازم به ذکر است معمولاً اگر یک رزولوشن در کاتالوگ ذکر منظور همان رزولوشن افقی می باشد.

Horizontal Resolution

به هنگام اسکن هر خط افقی ویدئویی، وقفه کوچکی اتفاق می افتد تا اسکن به ابتدای خط دیگر رفته و اسکن خط جدید آغاز گردد.

Horizontal Retrace

پالس سینک یا همزمانی که در انتهای هر خط افقی ویدئویی ارسال شده و ابتدای خط بعدی را مشخص می کند.

Horizontal sync pulse

به منظور افزایش حفاظت در برابر گرد و غبار، نور مستقیم خورشید، قطرات باران و دیگر شرایط محیطی بیرونی و پیرامونی مورد استفاده قرار می گیرند از یک کاور یا محافظ مجهز به هیتر، آب پاش، برف پاک کن و فن استفاده می شود.

HS

Horizontal syns پالس سیگنال همزمانی افقی.

HTTP

Hyper –text Transport protocol پروتکل انتقال متن در شبکه.

Hub

یکی از تجهیزات شبکه می باشد که تعدادی کامپیوتر را به تجهیزات دیگر به صورت LAN متصل می کند.

Hue

مشخصه ای که رنگ ها را از یکدیگر تشخیص داده و رنگ ها را در طیف های قرمز و زرد و آبی و سبز تقسیم می کند.

Hum

نسخه تکامل یافته سنسور تصویرپردازیCCD HAD می باشد که بدون افزایش سایز پیکسل حساسیت را افزایش می دهد.

Hyper-Had

I

 

درگاه ورودی، خروجی

I/O

سیگنال ورودی به قطعه الکترونیکی

I/P

میزان تلفات در کابل

R2I

رابط ها و واسطه هایی جهت اتصال دو سیستم به یکدیگر مانند RS485/422,BNC و ...

Interface

Interface device electronic اینتر فیس تجهیزات الکترونیکی، ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار برای اتصال تجهیزات جانبی به کامپیوتر می باشد.

IDE

Interface Electrotechnical Commission انجمن بین المللی برق صنعتی

IEC

فریم داخلی، در فشرده سازی تصاویر MPEG به عنوان مرجع عکس

I –frame

فشرده سازی که دارای انواع JPEG-MPEG-Wavelet-jpeg2000 می باشد.

Image compression

مبدل تصویر به سیگنال الکتریکی، لامپ خلایی یا تراشه الکترونیکی حساس به نور که به ازای میزان نور تصویر که به لامپ خلاء یا تراشه برخورد می کند سیگنال های الکتریکی ایجاد می گردد.

Image device

درگاه ورودی

Input

وسیله ای برای گذاشتن متن روی تصویر

Inserter

تداخل، اغتشاش ناشی از میدان الکتریکی یا مغناطیسی، مانند کابل های فشار قوی برق، بر روی تجهیزات الکترونیکی بوده که به عنوان عاملی مزاحم جهت دریافت پاسخ نا صحیح از تجهیزات شناخته می شود.

Interference

تکنیکی در تلویزیون جهت ترکیب دو فیلد و ساخت یک فریم تصویر کامل می باشد، فیلدها بر اساس فقط خطهای زوج و دیگری فرد تصویر شاخته می شوند. به هنگام نمایش یکی پس از دیگری نمایش داده می شوند. یعنی ابتدا فیلد اویعنی تمام خطوط فرد به نمایش می آیند و سپس تمام خطوط زوج، لازم به ذکر است که از نظر موقعیت فیزیکی فیلدهای زوج و فرد کنار هم قرار نمی گیرند، بلکه در میان هم قرار میگیرند و تصاویر را تشکیل می دهند. این روش تولید تصویر در تلویزیون های اولیه کاربرد داشت و حاوی حداقل اطلعات بود، اما هنوز هم در ایجاد تصاویر متحرک بدون پرش و لرزش کاربرد دارد.

Interlaced Scanning

یکی از سه قانون انتقال بار الکتریکی در چیپ ست های CCD است. دو قانون دیگر انتقال فریم و انتقال فریم ما بین خطوط می باشد.

Interline transfer

Integrated Services Digital Network شبکه تلفن جدید با سرعت انتقال داده 64 کیلو بایت بر ثانیه.

ISDN

آدرس منحصر به فردی که به هر وسیله متصل به شبکه کامپوتری که از پروتکل TCP/IP استفاده می کند تخصیص می یابد. هر آدرس IP به صورت 4 بایت به طول 8 بیت می باشد و میتواند اعداد بین صفر تا 255 را به خود اختصاص دهد.

IP Address

(Index of protection) به معنای شاخص محافظت می باشد که به صورت عددی نمایش داده می شود و هر عدد نمایشگر کیفیت محافظت پوشش بیرونی در برابر عوامل نفوذی مانند گرد و خاک، نفوذ باران و زدن ضربه و ... می باشد.

IP

معمول ترین نوع Ip آدرس، ipv4 می باشد که به صورت 4 بایت، 32 بیتی است.

Ipv4

نوع جدید Ip آدرس ipv6 می باشد دارای آدرس عددی طولانی تری می باشد و دارای آدرس 16 بایت، 128 بیتی است.

Ipv6

Infra red اشعه مادون قرمز

IR

(Institute Of Radio Engineer) موسسه مهندسی رادیو

IRE

نور مادون قرمز، نور نامرئی در چشم انسان، با طول موجی بلندتر از 700nm است.

IR Light

کنترل اندازه دیافراگم لنز می باشد، که بستگی به میزان نور عبوری از لنز دارد.

Iris

(Integrated Services Digital Network) یکی از جدیدترین شبکه های تلفنی که با نر 64kb/s اطلاعات را به صورت دیجیتال انتقال می دهد.

ISDN

Standardization Organization) موسسه بین المللی استاندارد.

ISO

(International Telecommunication Union) اتحادیه بین المللی مخابرات از راه دور

ITU

J

 

(Joint photographic Exoert Group) الگوریتمی جهت فشرده سازی یک عکس دیجیتال که قابیلت فشرده سازی با نرخ 10:1 را دارد.

JPEG

K

 

هزار بیت بر ثانیه

Kb/s – Kps

همانند سانتی گراد، یکی از واحدهای اندازه گیری دما می باشد جهت تبدیل سانتی گراد به کلوین کافی است به صورت زیر عمل کنیم:

(273-)+C =K ،K = واحد کلوین ،c = واحد سانتی گراد

Kelvin

هرتز واحد فرکانس بوده و KHz معادل با هزار هرتز.

KHz

معادل با 1024 بایت می باشد.

killobyte

L

 

یک سطح را واحد روشنایی تشعشعی یا انعکاس گویند، اگر به طور کامل سطح پخش کننده نور باشد.

Lambertiam Surface or Source

شبکه انتقال اطلاعات در فاصله کوتاه را گویند، در این شبکه از یک لینک جهت رد و بدل اطلاعات بین چندین کامپیوتر و چاپگر، اسکنر، CD-R و مودم ها تحت استاندارهای کنترلی استفاده می شود.

(Local Area Network) LAN

نور تقویت شده بوسیله برانگیختن امواج ساطع شده از تشعشع را لیزر گویند، لیزر نوع بسایر قوی را با فرکانسی همسان تولید می کند.

Laser

(Liquid Crystal Display) نمایشگرهای تکنولوژی کریستال مایع.

LCD

عدسی از جنس شیشه یا پلاستیک جهت رساندن نور به حسگرهای تصویری.

Lens

(Light –Emitting Diode) نوعی دیود است که با عبور جریان از یک سمت آن، نور تشعشع می کند.

LED

سطح سیگنال ویدئویی

Level

میزان حساسیت روشنایی در دوربین ها که با واحد Lux بیان می شود.

Light sensitivity

در سیستم های CCTV به استفاده چند دوربین از یک منبع تغذیه AC با فرکانس یکسان گفته می شود در چنین مواردی فرکانس دوربین ها باید با فرکانس منبع یکسان گردد.

Line –Locked

یک نوع سیستم هامل در سیستم های کامپیوتری که امکان نفوذ هک کردن آن سخت تر از Windows می باشد دارای پایداری بیشتر بوده و بنابراین در اکثر سیستم های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد.

Linux

List of material جدول لیست تجهیزات به کار رفته در سیستم مدار بسته به تفکیک

Lom

List of Price جدول لیست تجهیزات به کار رفته در سیستم مدار بسته به تفکیک به همراه قیمت

Lop

واحد اندازه گیری شدت نور یک لومن برابر روشنایی 1 شمع در یک واحد زاویه جامد(تقریباً 57 درجه مربع).

Lomen (Im)

به مفهوم سیگنال ویدئویی درباره روشنایی صفحه نمایش است، اطلاعات تصاویر ویدئویی رنگی شامل دو جزء روشنایی و کنتراست و اشباع و رنگ می باشد. همچنین به مفهوم کمیت فوتو متریک تشعشعات نور است.

Luminace

واحد نور برای اندازه گیری روشنایی یک سطح شار نوری 1 لومن بر متر مربع وارد می شود، تعریف می گردد که واحد آن لومن بر متر مربع است.

(Lx) Lux

فن آوری نوریابAxis در پردازش تصویر (تصاویر رنگی در lux0.18 یا کمتر)

lightfinder

M

 

تنظیم دیافراگم لنز به صورت دستی.

Manual iris

یک شبکه منطقی پیکره بندی شده دارای واحدهای مختلف ورودی و خروجی.

Matrix

یک وسیله برای سوئیچ کردن چندین دوربین، DVR، پرینتر و ... بر روی تعداد معینی نمایشگر،DVR و پرینتر.

Matrix switcher

سیستم تلویزیون با آنتن مرکزی

MATV

مگا بایت معادل یک میلیون بایت واحدی برای اندازه گیری حافظه

MB

Mbps مگا بیت بر ثانیه

Mb/s

1 میلیون هرتز

Mhz

یک تعریف به مفهوم بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که بین 300Mhz تا 300GHz است. مفهوم دیگر در سیستم انتقال است که از امواج ماکروویو به عنوان لینک استفاده می شود و فرکانس ماکروویو مورد استفاده معمولاً بین 1GHz تا 12GHz است.

Micriwave

Minimum objects Distance حداقل فاصله شیء تا لنز که میتوان یک تصویر واضح خلق نمود.

MOD

این کلمه شامل دو بخش است. Demodulate, modulate ، کار مورد اتصال یک وسیله (معمولاً کامپیوتر) با استفاده از خط تلفن به شبکه اینترنت است.

Modem

فرآیند حمل موج اطلاعات بر روی موج حامل

Modulation

سیگنال تصویری تک رنگ یا سیاه و سفید.

Monochorme

قابلیتی در دوربین ها و مراکز کنترل جهت آشکار سازی و نمایش هر نوع حرکت.

Motion Detection

Motion Picture Expert Group نوعی فشرده سازی که شامل MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG-7, MPEG-21 می شود و معمولاً در پخش دیجیتال تلویزیونی نوشتن اطلاعات روی DVD مورد استفاده قرار میگیرد.

MPEG

استاندارد فشرده سازی ویدئویی تصاویر به همراه صدا به روش اسکن کامل که نرخ بیت آن از 1,5 Mbps تا 3,5 Mbps تغییر می کند.

MPEG-1

استاندارد فشرده سازی ویدئویی و صوتی با کیفیت بالا به روش اسکن کامل و یک خط در میان که نرخ بیت آن از 1,5 Mbps تا 30 Mbps تغییر می کند. به عنوان استاندارد کد کردن HDTV و DVD ویدئو و صوت استفاده می شوند.

MPEG-2

فشرده سازی ویدئویی جدید که نرخ بیت آن بالاتر از MPEG2 است و از 9,6 Kb/s آغاز می شود و اکثراً در انتقال تصاویر تحت شبکه و سیستم های دوربین مدار بسته کاربرد دارد.

MPEG-4

به مفهوم واقعی روش فشرده سازی تصویری نیست و به صورت یک چهار چوب برای توصیفات محتوا به کار میرود.

MPEG-7

هدف MPEG-21 توصیف یک تصویر با جزئیات فراوان به کار می رود.

MPEG-21

Minimum Time between Failure حداقل زمان بین خرابی سیستم که توسط سازنده تجهیزات اعلام می شود.

MTBF

یک مدل عملیاتی است به طوریکه یک گروه یک بسته اطلاعاتی آدرس دهی شده را به یک گروه آدرس مشخص ارسال می کند.

Multicasting (in networking)

N

 

(network interface card) هر کامپیوتر و اکثر وسایل، از طریق یک کارت واسط به شبکه متصل می شوند.

Nic

Network News Transport protocol پروتکل انتقال اخبار در شبکه.

NNTP

یک سیگنال نا خواسته که در تمامی مدارات الکتریکی ضمن کار ایجاد می شود نویز را نمی توان حذف کرد ولی توسط گذاردن فیلتر می توان به حداقل رساند.

Noise

یک روش اسکن تصاویر، در این روش هر خط از تصویر در یک جاروب عمودی اسکن می گردد.

Non –interlaced

National Television System Commitee یک سیستم تلویزیونی آنالوگ رنگی در کشورهای آمریکا، کانادا، ژاپن و بخشی از آمریکای جنوبی کاربرد دارد.این سیستم بر اساس یک سیستم 525 خطی با 60 فیلد / 30 فریم در ثانیه و با سرعت 60 هرتز برای ارسال و نشان دادن تصاویر ویدئویی به کار می رود. روش اسکن تصاویر در این سیستم بر مبنای اسکن یک خط در میان می باشد.

NTSC

O

 

درگاه خروجی

O/P

اولین المان نوری که در مقابل لنز قرار می گیرد.

Objective

آخرین المان در پشت لنز (نزدیکترین المان به سنسور تصویر پردازی CCD).

Ocular

واحد نادازه گیری مقاومت.

Ohm

Open Network Video Interface Forum) مجمعی است که با عضویت در آن سازندگان تجهیزات الکترونیکی و شبکه ملزم به رعایت قوانین و ساختارهای استاندارد در ساخت تجهیزات خود می شوند.

OnVIF

Operation System به طور کلی جهت ایجاد ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار و اطمینان از عملکرد صحیح بخش های مختلف یک سیستم کامپیوتری از سیستم عامل استفاده می شود، مهمترین سیستم عامل هایی در سیستم مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:UNIX, windows, Linux

OS

On Screen Display امکان نمایش منو کنترلی روی صفحه نمایش به منظور انجام تنظیمات کیفی دوربین ها.

OSD

اسیلوسکوپ اشعه کاتدی CRO، یک وسیله الکترونیکی جهت اندازه گیری سیگنال بر حسب زمان.

Oscilloscope

یک مدل مرجع بین المللی که شبکه بر اساس آن به هفت لایه تقسیم می شود.

(in networking) OSI Layer

امپدانس خروجی یک مشخصه نشان دهنده بار است.

Output Impedance

P

 

شماره مشخصه یک وسیله که توسط سازنده متناسب با تجهیزات آن در کاتالوگ مشخص می گردد.

Part number

Phase Alternating line سیستم تلویزیونی اروپایی است با مشخصات 625 خط در هر فریم، 50 فیلد بر ثانیه این استاندارد در اروپا ، چین، مالزی، استرالیا، نیوزلند، خاورمیانه و قسمتهایی از آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد. PAL-M سیستم تلویزیون رنگی برزیلی با تناوب فازی و با ویژگی های 525 خط در هر فریم 60 فیلد در هر ثانیه است.

PAL

موتور گرداننده دوربین و لنز در حالت افقی و عمودی.

Pa and Title head(P/T head)

بخش موتوری برای حرکت افقی دوربین ها.

Pan unit

درگاه ورودی و خروجی موازی مانند درگاه LPT جهت اتصال پرینتر.

Parallel Interface

فاصله دامنه (ولت) بین مثبت ترین و منفی ترین (پیک ها) در یک سیگنال الکتریکی.

Peak –to – peak

در فرم موج ویدئویی سطح موج مطابق با سیاه.

Pedestal

یکی از ویژگی های مرازک کنترل سیستم مدار بسته که به صورت هزمان قابلیت نمایش تصویر زنده، امکان ضبط تصاویر، انتقال اطلاعات از طریق شبکه، نمایش تصاویر ضبط شده و کنترل از راه دور و ارسال فرامین را دارد.

Pentaplex

معادل با 10000 لوکس

Phot

نوعی دیود که به ازا دریافت نور آن را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. به این نوع دیودها سنسورهای نوری نیز گفته شده و در تکنولوژی ساخت سنسور تصویر پردازی CCD یا CMOS کاربرد فراوان دارد.

Photodiod

به عنوان Photoelectric effect نیز شناخته می شود.به مفهوم پدیده صدور الکترون از یک سطح فلزی بر اثر تحرکات نوری است.

Photo –effect

یک وسیله با حساسیت بالا به نور و دارای قابلیت پاسخگویی سریع، نسبت به سیگنال به نویز(S/N) خوب و رنج دینامیکی عریض(WDR) می باشد.

Photo multiplier

معرف ماهیت کوانتومی نور که به عنوان کوچکترین واحد نوری شناخته می شود.

Photon

محدوده شدت و چگالی نور از 100000 لوکس که برای چشم انسان قابل مشاهده است.

Photonic vision

یک لنز با فاصله کانونی ثابت که معمولاً در دوربین ها سوزنی مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع لنزها دارای قابلیت کنترل فاصله کانونی نبوده اما دریچه دیافراگم آنها را می توان کنترل کرد.

Pinhole lens

سلول های تصویر برداری در حسگرهای CCD و CMOS است و شامل سنسورهای نوری به علاوه گیت های کنترل مرتبط با آن است.

Pixel

کوچکترین واحد بصری که تصویر را پر می کند و معمولاً یک سلول تک که تعداد آن در یک ناحیه مشخص تصویر را توصیف می کند.

Pixel or Picture element

قابلیت پخش تصاویر ضبط شده در سیستم های تصویری.

Play Back

Power over Ethernet تکنولوژی که دوربین ها IP جهت انتقال برق مصرفی دوربین از همان کابل شبکه استفاده می گردد.

POE

یک فیلتر نور را تنها در یک جهت انتقال می دهد. اثر آن بدین ترتیب است که میتواند برخی نواحی روشن یا بازتاب های نامطلوب را مانند حالتی که از میان شیشه نگاه می کنیم حذف نماید. در عکاسی از polarizing filter جهت تیره کردن آسمان آبی استفاده می شود.

Polarizing filter

امکان جستجو بر اساس اطلاعات دستگاه های جانبی مانند صندوق دریافت و پرداخت در فروشگاه های بزرگ (Point of sale) POS

POS search

Plain old Telephone Service سرویس تلفن عادی که در تمام نقاط جهان استفاده می شود همچنین PSTN نیز خوانده می شود.

POTS

نقاط از پیش تعیین شده برای دوربین که در حافظه سیستم ذخیره شده و در صورت لزوم به صورت دستی یا برنامه ریزی شده و یا بر اثر اعلام آلارم فراخوانی می گردد.

Preset positioning

رنگ های اصلی شامل قرمز، سبز و آبی

Primary color

یکی از دو نقطه ای که هر لنز در طول محور خود دارد.

Principal point

Programmable Read Only Memory حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی.

PROM

دسته خاصی از قوانین، دستوالعمل ها و قراردادهای مرتبط با فرمت و زمان بندی انتقال اطلاعات بین دو وسیله که معمولاً در سیستم های کامپیوتری کاربرد دارد.

Protocol

یکی از قابلیت های برخی مراکز کنترل سیستم مدار بسته جهت تعریف یک منطقه خصوصی (مانند ATM) در تصویر که نتوان بدان دسترسی پیدا کرد.

Privacy zone

Public Switched Telephone Network شبکه تلفن سوییچ عمومی که به صورت POST نیز شناخته می شود.

PSTN

به دوربین ها متحرکت شامل دوربین ها box و سر موتور دار با قابلیت بزرگنمایی، حرکت افقی و عمودی را می گویند.

PTZ

برای جبران کاستی های لنز و بهبود در کنتراست، شفافیت، وضوح و عمق میدان شرکت Axis این تکنولوژی را ارائه داده که با استفاده از یک موتور اجازه می دهد دیافراگراملنز به صورت دقیق کنترل شده و بهترین موقعیت برای کیفیت تصویر مطلوب در تمام شرایط نوری فراهم شود.

P-iris

AXIS به عنوان رهبر پیشتاز بازار شبکه های ویدئویی دوربینی با حرکت در چهار جهت: افقی-عمودی-چرخش و زوم ارائه داده است.

PTRZ

 

 

 

R

 

 

قابلیت نمایش زنده تصویر ویدئویی در سیستم مدار بسته PAL که با ارسال 25 فریم در ثانیه توسط دوربین و امکان نمایش/ ضبط همان تعداد فریم توسط DVR محقق می گردد.

Real Time Display/Recording (Live)

نام قدیمی انجمن الکترونیک صنعتی برخی از چارت های تست ویدئویی قدیمی چارت RETMA را به همراه دارند.

RETMA

قابلیت دسترسی به تجهیزات و منوی سیستم دوربین مدار بسته از راه دور.

Remot Configuration

سیگنال رادیویی که در ناحیه 300GHz قرار دارد.

RF signal

یکی از انواع کابل کواکسیال جهت انتقال تصاویر با مقاومت 75 Ώ و ضخامت بیشتر از RG 59 متداول (به طور تخمینی mm12) است. با RG-11 مسافت های طولانی تر را 600 متر را میتوان پوشش دهد که البته از مشکلات آن هزینه بیشتر است و همینوطر کارکردن با آن مشکل تر است.

RG-11

یک کابل کواکسیال با مقاومت 50 Ώ طراحی شده از این رو برای CCTV مناسب نیست. بسیار به RG-59 شبیه است فقط اندکی نازکتر است.

RG-58

نوعی از کابل کواکسیال که در سیستم های CCTV با ابعاد کوچک یا متوسط رایج است، مقاومت این کابل 75 Ώ طراحی شده ضخامت آن در حدود mm6 است که حداکثر برای فواصل 400 متر به کار می رود.

RG-59

Read only Memory حافظه فقط خواندنی.

ROM

سوئیچر، مسیر یاب، یک وسیله الکترونیکیدر شبکه های کامپیوتری که مسیر سیگنالی که توسط کاربر اعمال شده(صوت و تصویر و ...) از مبدا تا مقصد را تعیین می نماید.

Ruting switcher

یک پارامتر همسوSMPTE برای استاندارد ویدئویی دیجیتال.

RS-125

مدارک آماده شده توسط انجمن صنایع الکترونیکی در ایالات متحده که طرز عملکرد برای سیگنال های تلویزیون رنگی NTSC را نمایش می دهد.

RS-170

یک استاندارد در ارتباطات سریال دیجیتال است که تنها به دو سیم احتیاج دارد و از تغییرات سطح ولتاژی برای ارسال بیت ها استفاده می کند.

RS-232

یک پروتکل ارتباط اطلاعات سریال که ارتباطات 4 سیمه، دو طرفه را مشخص می کند، در مقایسه با RS, 232 سطح این پروتکل بالاتر است و از طریق این پروتکل می توان اطلاعات را تا فاصله 1200 متر با نرخ 100kb/s ارسال کرد.

RS-422

در مقایسه با پروتکل قبلی پیشرفته تر بوده و ارتباطی 2 سیمه و یک طرفه سریال است . مزیت اصلی در این پروتکل تعداد گیرنده های آن است که تا 32 گیرنده افزایش می یابد. با توجه به شیوه راه اندازی این پروتکل توپولوژی شبکه ستاره تنها با دو سیم می توان انجام داد. RS -485 مانند RS-422 می تواند ارتباط دو طرفه با استفاده از 4 سیم بسازد که البته در بسیاری از موراد نیاز نیست.

RS-485

S

 

Serial Advanced Tecnology Attachment تکنولوژی هارد دیسک های SATA بر اساس پردازش اطلاعات متوالی می باشد که اطلاعات را با سرعت 150Mb بر ثانیه انتقال می دهند. انواع هارد دیسک های حجیم 300 و 500 گیگا بایتی SATA II با سرعتی حدود 300Mb/s در سیستم های دوربین مدار بسته مورد استفاده می گیرد.

SATA HDD

شدت رنگ در تصاویر، درجه ای از رنگ که توسط چشم درک می شود و در مقیاس میان خاکستری و سفید قرار دارد. اشباع رنگ 100 % اصلا رنگ سفید را شامل نمی شود و اضافه شدن رنگ سفید سبب کاهش اشباع می شود. در سیگنال های ویدئویی NTSC و PAL اشباع رنگ در هر لحظه در تصویر بر اساس دامنه لحظه ای حامل فرعی ویدئویی هدایت می شود.

Saturation (in color)

در سیستم های تصویر برداری، اسکنر وسیله ای است که دارای سنسور تصویر برداری CCD بوده و مدارک و تصاویر را اسکن می کند در سیستم های مدار بسته به حرکت افقی سر دوربین ها PTZ گفته می شود.

Scanner

حرکت سریع بیم الکترونی در CRT یک مانیتور یا تلویزیون و در دوربین ها PTZ قابلیت حرکت سر دوربین در راستای افقی و عمودی را گویند.

Scanning

متوسط سطح نوری که به هنگام وقوع یک پیشامد برای یک منطقه محافظت شده مورد نیاز است و به طور معمول به وسیله طیف های قابل رویت با یک نورسنج که دارای پاسخ طیفی متناسب با چشم انسان بوده و مشخص کننده میزان LUX محیط است اندازه گیری می شود.

Scan illumination

سطح روشنایی زیر 100 لوکس که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست.

Scotopic vision

Small Camputer System Interface کامپیوتری استاندارد که روش های سخت افزاری و نرم افزاری را جهت اتصال تجهیزات خارجی به یک گذرگاه کامپیوتری تعریف می کند.

SCSI

Sequential Computer Avec Memoire یک سیستم تلویزیون رنگی با 625 خط در هر فریم و 50 فیلد در هر ثانیه

SECAM

تکنولوژی در دوربین ها که به منظور دستیابی به تصویر واضح و روشن حتی در شرایط حداقل نور به کار می رود.

Sence up

انتقال متوالی اطلاعات در طول یک سیم را گویند. در سیستم های مدار بسته متداول ترین روش ارتباط بین کیبوردها و ماتریکس سوئیچ ها و همچنین دوربین ها PTZ می باشد.

Serial data

یک رابط جهت ارتباطات دیجیتال که اطلاعات را به صورت پشت سر هم از طریق یک سیم یا زوج سیم ارسال و دریافت می نماید، متداول ترین استاندارهای مورد استفاده RS-232 و RS-422 است.

Serial interface

میزان قدرت نویز سیستم به قدرت سیگنال های انتقالی را نشان داده و بر حسب dB بیان می شود. مقادیر بزرگتر آن به معنی کیفیت بالاتر تصویر و صوت است.

Signal –to noise ratio (S/N SNR)

ماده نیمه هادی که در قطعات الکتریکی مورد استفاده می گیرد.

Silicon

به طور کلی یکی از روش های انتقال در سیستم ارتباطی است که تنها می تواند اطلاعات را در یک جهت ارسال نماید.

Simplex

یکی از انواع فیبر نوری که شامل یک هسته با ضخامت بسیار کم است. نوعی از این فیبر که در CCTV استفاده می شود دارای ضخامت خارجی 125 میکرومتر و هسته 9 میکرومتر است. این فیبر اطلاعات را در مسیرهای طولانی بالای KM 70 ارسال کرده و دارای افت کمی می باشد.

Singel –mode fiber

پروتکل خط سریال اینترنت

Slip Serial Line internet protocol

انتقال عکس از طریق سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال که بیشتر برای خطوط تلفن استفاده می شود.

Slow scan

جستجوی هوشمند یک موضوع در یک منطقه تعیین شده این قابلیت در مراکز کنترل پیشرفته که دارای پردازشگرها و الگوریتم های خاص می باشند وجود دارند.

Smart search

اثری نامطلوب که در یک سنسور تصویر برداری CCD به صورت نوارهای عمودی روشن در تصویر ظاهرمی گردد. البته در دوربین ها دارای کیفیت بالاتر این اثر کمتر است.

Smear

Society of motion pictur and television edginers مجمع مهندسی تلویزیون و تصاویر متحرک

SMPTE

در سیستم های VCR جهت مطابقت با استانداردهای ویدئویی، یک عدد 8 بیتی که ساعت ،دقیقه، ثانیه و فریم ها را مشخص می نماید.

SMPTE Time code

Simple Mail Transfer Protocol پروتکل ارسال ساده نامه الکترونیکی

SMTP

Simple Network Mangment Protocol پروتکل مدریت ساده شبکه

SNMP

نویزهای اتفاقی یا برفک در صفحه نمایش که غالباً ناشی از کثیف بودن هدها و کیفیت پایین تصویر دریافتی است.

Snow

در الکترو مغناطیس به مفهوم نمایش دامنه سیگنال برچسب فرکانس می باشد، اما در اپتیک به معنی فرکانس های نور است، که رنگ سفید را از مجموع طیف های رنگهای رنگین کمانی می سازد.

Spectrum

وسیله ای الکترونیکی که می تواند طیف های یک سیگنال الکتریکی را نشان دهد.

Spectrum analyser

دوربین های سقفی متحرکئ که قابلیت حرکت در جهات چپ، راست، بالا و پایین و قابلیت بزرگ نمایی اپتیکی و تغییر فاصله کانونی و ... را از طریق مرکز کنترل دارا می باشند.

Speed dome

Syvc pulse Generator مولد پالس همزمانی.

SPG

آفتابگیر کاور دوربین ها خارجی می باشد.

Sun shield

Super video graphic Array ساختاری که وضوح تصویر 800 ×600 پیکسل را ارائه می دهد.

SVGA

Super VHS فرمت یا استانداردی در ضبط ویدئویی که توسط شرکت JVC ارائه شد.

S-VHS

سوئیچی در شبکه که همانند یک وسیله انتقال اطلاعات هوشمند، جهت اتصال کامپیوترها در شبکه به کار می رود. از متداولترین کاربردهای آن استفاده به عنوان پل در شبکه می باشد.

Switch (network)

وضوح تصویر پیشنهاد شده 1400050 پیکسل برای صفحه نمایش های کامپیوتر.

SXGA

فن اوری ارائه شده توسط شرکت Axis که دوربین قادر است 20 درجه بالاتر از افق دید داشته باشد.

Sharpdome

T

 

یک لینک انتقال اطلاعات با ظرفیت Mbps 1,544 که جهت اتقال ازدو جفت سیم استفاده می کند و برای ارتباط شبکه در مسافت های دور به کار می رود، جهت این اتصالات از روترها وپلها در ارتباط شبکه های LAN استفاده می شود.

T1

در آمریکای شمالی کانال انتقال اطلاعات را با نرخ Mbps 1,544 و در اروپا با نرخ Mbps 2,048 جا به جا می کند.

T12 channel

سرویسی که در آمریکای شمالی ارتباطات در Mbps 45,604 را با عنوان 3-DS ارائه می دهد.

T3 channel

Time Bace Correction سنکرون سازی سیگنال های مختلف در یک وسیله مانند مالتی پلکسر.

TBC

پروتکل کنترل کننده انتقال- پروتکل اینترنت.

TCP/IP

تولید کننده زمان و تاریخ

TDG Time and Date Generator

Time Division Multiplex مالتی پالکس تقسیم زمانی در هر سیکل انتقال بخش مشخصی از زمان به هر کاربر اختصاص می یابد.

TDM

جا به جایی ویدئویی به سبب ناپایداری سنکرون سازی، در این حالت به نظر می رسد تصویر پاره شده است.

Tearing

ارتباط صوتی و تصویری جمعی تحت شبکه از راه دور.

Tearingteleconferencing

سیستم کنترل از راه دور، دستگاهی که با استفاه از آن می توان دوربین ها PTZ را هدایت کند، به عنوان مثال کنترل حرکت افقی و عمودی، بزرگنمایی تغییر فاصله کانونی و شستشوی شیشه کاور و ... همگی از طریق این دستگاه که از طریق کابل زوجی که به مرکز کنترل متصل است صورت می پذیرد.

Termination: معمولاً به انتهی یک کابل با یک کانکتور خاص اطلاق می شود که برای کابل کواکسیال معمولاً BNC است. برای کابل فیبر از کانکتورST استفاده می شود. این مفهوم همچنین می تواند به معنای همسان سازی در شرایط انتقال باشد که این برای سیگنال های فرکانس بالا مانند سیگنال های ویدئویی اهمیت بسزایی دارد که امپدانس تا 75 Ώ قابل پذیرش است.

Telemetry

گواهینامه ای پس از اثبات اطلاعات و مشخصات فنی موجود در کاتالوگ شرکت سازنده در محیط آزمایشگاهی ارائه می گردد.

Test report

Thin – film – transistor ترانزیستور لایه نازک، جهت تولید صفحه نمایشهای تخت که از نظر کیفی بالاتر از LCD های کلاسیک هستند به کار می روند . کیفیت رنگ، زمان پاسخ دهی سریعتر و وضوح تصویر بهتر برای ویدئو از مزایای آن است.

TFT

قابلیت دید فضای بالاتر از سطح افق دوربین های سقفی متحرک.

Title Over Angel

قابلیتی است جهت دستیابی به تصاویر واضح در شرایط حداقل نور، در چنین شرایطی فیلتر قطع یا برش مادون قرمز به صورت خودکار به سمت جلوی لنز حرکت می نماید.

True Day & night

از ائلین ضبط کننده ویدئویی، در این سیستم ها غالبا در فرمت VHS که می تواند تصاویر ویدئویی را بر یک نوار مغناطیسی، تا بالاتر از 960 ساعت، انجام می شد. این نوع VCR غالباً در سیستم های CCTV استفاده می شدند.

Time –Lapse VCR (TL VCR)

ضبط دوره ایی سیگنالهای ویدئویی در فواصل زمانی مشخص جهت افزایش زمان ضبط.

Time –Lapse Video Recording

تکنیک ضبط چندین دوربین بر یک time – lapse VCR با ارسال متناوب تصاویر دوربین با فواصل زمانی مشخص.

Time Multiplexing

زاویه و سرعتی که نوار مغناطیسی از مقابل هد ویدئو عبور میکند.

Tracking

مبدلی که یک ساختار ویدئو کد شده را به ساختار دیگری تبدیل می کند، برای مثال NTSC را به PAL تبدیل می کند.

Transcoder

مبدلی که یک فرم انرژی را به فرم دیگر تبدیل می کند. برای مثال سیگنالهای نوری را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند.

Transducer

وسیله ای که یک مولفه را به مولفه دیگر تبدیل می کند برای مثال سیگنالهای Y,R –Y,B –Y را به سیگنالهای RGB تبدیل میکند.

Translator

وسیله ایی که با یک ماهواره یک سیگنال uplink را از زمین دریافت می کند، تقویت میکند، تبدیل به به فرکانس متفاوتی می کند و به زمین باز میگرداند.

Transponder

Transistor – Transistor logic یک تکنولوژی ساخت IC بوده که به صورت مستقیم ورودی یا خروجی تجهیزات دجیتالی را بررسی می نماید.

TTL

زوج به هم تابیده، یکی از انواع کابل ها می باشد که دارای چندین جفت سیم مسی جهت انتقال اطلاعات می باشد.

Twisted-pair

U-V

 

User Datagram Protocol پروتکل حاوی آدرس مقصد و مسیر کاربر.

UDP

Ultrahigh – frequency متعلق به طیف فرکانسی 470MHz و 850MHZ است.

UHF signal

به عبور سیگنال ویدئویی از کابل کواکسیال اشاره دارد. در سیستم های دوربین مدار بسته به دلیل اینکه سیگنال ها تنها از هسته مرکزی کابل عبور می کند سیگنال نامتعادل نامیده می شود، در کابل های شیلد دار از دو ولتاژ متفاوت بین دو سر کابل استفاده می شود.

Unblanced signal

کاهش اندازه افقی و عمودی سایز تصویر به طوری که تمام 4 لبه تصور در مانیتور قابل مشاهده باشد.

Underscan

Uninterruptible power suplay منبع تغذیه بدون وقفه، در سیستم هایی که نیاز به امنیت بالاتری برای حفظ دستگاه های خود دارند و یا عدم قطع ناخواسته سیستم در صورت قطعی برق دارند از UPS استفاده می نمایند. این مدت زمان بستگی به اندازه UPS و تعداد قطعات متصل به آن دارد. توان UPS معمولاً به صورت VA (ولت- آمپر) نشان داده می شود.

UPS

Umshiielded Twisted pair زوج به هم تابیده بدون حفاظ ، کابلی با یک یا چند زوج سیم عایق دار به هم تابیده شده که در یک روکش قرار گرفته و معمولاً در سیستم های تلفنی به کار می رود.

UTP

وضوح تصویر صفحه نمایش کامپیوتر 1600 ×1200 پیکسل.

UXGA

نوع از دوربین ها سقفی که در مقابل هرگونه ضربه و خرابکاری مقاوم می باشند. این دوربین ها به لحاظ اندازه از دوربین های سقفی معمولی کمی بزرگتر و سنگین تر می باشند.

Vandal Resistance

نرخ بیت متغیر با زمان.

Variabole Bit Rate

لنزی با قابلیت تغییر فاصله کانونی

Vari –Focal Lens

Video Distrabution Amplifire تقویت کننده توزیع سیگنال ویدئویی.

VDA

یک گواهینامه تخصصی در زمینه سیتم های حفاظت الکترونیکی بوده که پس از تست تجهیزات یک کارخانه متناسب با نتیجه تست به آن محصول ارائه می گردد.

VDS

یک وسیله مشابه اسیلوسکوپ که به منظور تنظیم کردن دامنه و فاز سه سیگنال رنگی RGB استفاده می شود.

Vectroscope

سرعت انتقال سیگنال در فضای آزاد امواج الکترومغناطیس با سرعت نور حرکت میکنند، اما در کابل کواکسیال این سرعت بواسطه حضور ماده دی الکتریک کاهش می یابد.

Velocity of propagation

بخشی از سیگنال ویدئویی که میان انتهای یک فیلد و ابتدای فیلد بعدی قرار گرفته است. در طول این زمان بیم های الکترونی نمایشگر غیر قابل مشاهده اند، بنابراین آنها می توانند از انتهای صفحه نمایش به ابتدای آن بازگردند تا اسکن دیگری آغاز گردد.

Vertical interval

سوئیچ های ترتیبی و یا ماتریکسی که دوربین ها را به یکدیگر با فواصل زمانی سوئیچ می کند، این امر در صورتی امکان پذیر است که دوربین های مختلف با یکدیگر سنکرون باشند.

Vertical interval switcher

وضوح ناشی از خطوط عمودی تصویر این وضوح با شمارش خطوط عمودی تصویر مشخص می شود مثلاً در سیستم PAL تعداد این خطوط

Vertical resolution

خط می باشد.

Vertical retrace

بازگشت باریکه الکترونی به ابتدای لامپ تصویر تلویزیون جهت تکمیل اسکن میدان.

VGA

قابلیت و امکان تجزیه و تحلیل بر روی تصاویر مانند برخی شاخص های هوشمند سازی موجود در نرم افزارهای مدیریت تصاویر اعم از تشخیص جهت حرکت، تشخیص توقف، تفکیک حرکت انسان از سایر موضوعات تصویربرداری و ...

Video Analysis

پهنای باند سیگنال ویدئویی، بالاترین فرکانس که یک سیگنال ویدئویی مشخص می تواند به آن برسد، با افزایش پهنای باند کیفیت ویدئو نیز افزایش می یابد، چرا که می توان جزئیات بیشتری را در آن قرار داده، امروزه پهنای باند کاری مورد استفاده 3 تا 12 مگاهرتز است.

Video Bandwidth

یکی دیگر از تکنیک های فشرده سازی تصاویر در سیستم دوربین های مدار بسته می باشد. در این روش به جای فشرده تک تک عکس های مربوط به هر تصویر، تفاوت بین عکس های متوالی فشرده می گردد که از مزایای این روش کاهش حجم پروسس و پهنای بند مورد نیاز هر دوربین می باشد.

Video Compression

یک وسیله جهت اصلاح اتلاف فرکانس های نابرابر و یا خطاهای فازی در انتقال یک سیگنال ویدئویی است.

Video Equalization corrector (video Equalization)

یک وسیله که توانایی ذخیره تصاویر دیجیتالی برای نمایش یکنواخت بر یک نمایشگر را دارد.

Video Frame store

محدوده مقادیر روشنایی تا تاریکی تصویر بوده که متناسب با اختلاف ولتاژ بین سطوح سفید و سیاه سیگنال ویدئویی است، بهره تصویر با کنتراست تصویر ویدئویی مرتبط است.

Video gian

یک وسیله جهت تقویت سیگنال ویدئویی

Video in line amplifire

دستگاهی است که امکان مدیریت تصاویر دوربین های متصل و غیر متصل به چند DVR و مانیتور را فراهم می آورد.

Video Matrix Switcher (VMS)

ابزاری جهت تبدیل یک سیگنال ویدئویی به یک عکس.

Video monitor

وسیله ای برای تبدیل یک سیگنال ویدئویی به یک عکس کپی گرفته شده، این کپی میتواند رنگی یا تکرنگ (B/W) باشد.

Video printer

سیگنال الکتریکی شامل تمام المانهای تصویری که توسط دوربین یا هر منبع اطلاعاتی ویدئویی تهیه میگردد.

Video signal

از اولین دستگاه های نظارت تصویری جهت سئیچ کردن بین بیش از یک دوربین بر روی تعدادی مانیتور به صورت دستی، اتوماتیک و یا با دریافت آلارم.

Video switcher

مجموعه ای از نمایشگرها که به یکدیگر متصل شده اند و از فواصل دور به صورت یک مانیتور بزرگ هستند.

Video wall

Signal Video Insertion Test سیگنال تست با شکل خاص که در سیستم PAL در خطوط نامرئی 331، 33، 18، 17 جازده می شود.

VITS

Video On Demand سرویسی که به کاربر این امکان را می دهد که هر برنامه ایی را در هر مکانی مشاهده کند.

VOD

Very High Frequency محدوده فرکانسی بین 30 تا 300 مگاهرتز در تلویزیون VHF باند 1 از فرکانس های بین 45 مگاهرتز تا 67 مگاهرتز استفاده می کند و برای باند 3 از فرکانس بین 180 تا 215 مگاهرتز استفاده می شود. باند 2 به رادیو FM از 88 تا 108 مگاهرتز اختصاص دارد.

VHF

امکان به کارگیری از ویژگی ماتریکس سوئیچر به طور مجازی و از طریق نرم افزار

Virtual Matrix

Very low Frequency محدوده فرکانسی بسیار پایین پهنای باند میان 10 تا 30 کیلوهرتز

VLF

Video Motion Detection آشکار سازی حرکت ویدئویی قابلیتی است که هر تغییر در سیگنال الکتریکی بویژه حرکت را نشان می دهد و در برابر تغییر نور یا جابه جایی و حرکت سیگنال آلارم ایجاد می کند.

VMD

واقعیت مجازی با استفاده از تکنولوژی های سطح بالا و سیستم های حس گری از طریق کامپیوتر می توان صدا یا تصویر مجازی تولید کرد.

VR Virtual Reality

Vertical synce همزمانی عمودی

VS

W-X-Y-Z

 

فرمتی از صفحه نمایش کامپیوتر با وضوح تصویر 1024 × 768 پیکسل

XGA

فرمتی ویدئویی که اطلاعات روشنایی و رنگ تصویر جداگانه ارسال می نماید این فرمت در S-VHS وجود دارد.

Y/C

فناوری ای برای داشتن تصویری واضح در شرایطی که هم نور بسیار شدید و هم نور بسیار کم در یک صحنه باشند. هر چه عدد WDR بیشتر باشد این فناوری پیشرفته تر و کیفیت تصویر آن بهتر است.

WDR

مقدار اختلاف نور تا 120 db را تصحیح کرده و تصویر قابل قبول و با کیفیتی را ارائه می دهد.

WDR – dynamic capture

مقدار اختلاف نور بیش از 120 db را تصحیح کرده و تصویر قابل قبول و با کیفیتی را ارائه می دهد.

WDR – forensic capture

ترکیب مولفه های سیگنال ویدئویی که در PAL مورد استفاده است همچنین در NTSC برای رمز کردن و رمز گشایی استفاده می شود. Y سیگنال روشنایی، R-Y سیگنال تفاضلی، B-Y سیگنال تفاضلی رنگ دوم است.

Y, R- Y, B-Y

مولفه های نور و رنگ در PAL معادلRGB

Y, U, V

علامت امپدانس

Z

نوعی لنز دوربین که در آن فاصله کانونی در حالیکه هدف مورد نظر همچنان در مرکز تصویر ثابت است ، تغییر می کند این عملکرد با استفاده از دکمه های موجود در دوربین یا به صورت اتوماتیکی انجام می شود.

Zoom lens

اصطلاحی که به مسافت بین دو فاصله کانونی موجود در لنزهای زوم گفته می شود.

Zoom ratio

تکنولوژی ارائه شده توسط شرکت Axis برای کاهش پهنای باند و ذخیره سازی و نیز سازگار با H.264

Zipstream